مراسم بزرگ جمع خوانی قرآن کریم در مصلای امام خمینی ارومیه

شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن 

در آستانه حلول ماه مبارک رمضان ماه انس و الفت با کلام وحی ؛ مراسم جمع خوانی قرآن کریم با شکوه تر از سالهای قبل درمصللای امام خمینی ارومیه برگزار خواهد شد. 

مراسم امسال طبق روال گذشته از اول لغایت آخر ماه مبارک رمضان راس ساعت ۱۸  قرائت ترتیل با پخش مستقیم از شبکه استانی سیمای آذربایجان غربی و با زحمات بی شائبه خادمان زحمت کش موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه برگزار می شود.

برنامه های جانبی 

درهفدهمین سال برگزاری مراسم بزرگ جمع خوانی قرآن کریم بعنوان بزرگترین اجتماع با شکوه قرآنیان , به لطف خداوند منان مراسم امسال نیز با حضور پر صلابت بیش از پیش برگزار و مومنان روزه دار برگزار می شود.

      آئین معنوی و خدا پسندانه جمع خوانی قرآن کریم امسال  بسان سالهای گذشته  با تلاش صمیمانه و پخش مستقیم از صداوسیمای مرکز استان و با مشارکت و همکاری صمیمانه تعدادی از دستگاهها و ارگانها در قالب ستاد برگزاری مراسم جمع خوانی استان برگزار میگردد.

       مقدمات برپایی این مراسم بزرگ از قریب به دو ماه پیش با برگزاری جلسات متعدد مشورتی ,  هماهنگی و اجرایی مجزا  در حضور نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه معزز ارومیه ,  رئیس دفتر محترم نماینده ولی فقیه در استان ,مدیر کل محترم صداوسیمای مرکز استان و خادمان موسسه علوم  قرآنی یاسین ارومیه با دقت و وسواس خاصی برگزار گردید و برنامه های اجرایی مراسم معنوی مذکور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت تا شاهد برپایی مراسمی با شکوهتر در رمضان امسال باشیم.

 

حضور قاریان ممتاز کشوری و بین المللی

فضای معنوی مراسم بزرگ جمع خوانی امسال نیز با نوای دلنشین قاریان نامی قرآن کریم استان که در عرصه های کشوری و بین المللی صاحب افتخار و دارای رتبه های ممتاز بین المللی هستند؛  عطر آگین خواهد گردید.

در مراسم امسال نیز اساتید و قاریان برجسته مورد تایید شورای عالی قرآن کشور در محل مصلای بزرگ امام خمینی (رض) ؛  به قرائت ۳۰ جزء قرآن کریم می پردازند.

 

ایستگاهها و برنامه های جانبی :

  در حاشیه اجرای مراسم جمع خوانی ایستگاههای پاسخ به سوالات شرعی خواهران و برادران ؛ مشاوره خانواده ؛ ثبت نام نخبگان قرآنی و فرهنگی ؛ ثبت نام فعالان جبهه فرهنگی ؛ ثبت نام برای ختمهای قرآنی , خانه قرآنی کودک با برنامه های فرهنگی , قرآنی و آموزشی ویژه  از دیگر فعالیتهای این مراسم میباشد که همه ساله از استقبال کم نظیری مواجه بوده است..

از برنامه های اجرایی در این مراسم معنوی  امسال که در سالهای گذشته با استقبال بسیار خوبی نیز مواجه گردید ؛ برنامه های فرهنگی ؛ مسابقات قرآنی و فرهنگی و طرحهای ختم قرآن کریم در حاشیه برنامه می باشد. آموزش و توجه ویژه به جوانان ؛ نوجوانان و کودکان از اهم رویکرد مراسم امسال نیز خواهدبود.

 

خانه قرآن کودک و نوجوان :

        خانه قرآن کودک  نیز بخش مهمی از مراسم را بخود اختصاص داده است.  در این ایستگاه کودکانی که با والدین خود به مراسم مشرف می شوند؛ تحت آموزشهای قرآنی , فرهنگی؛ تفریحی و مورد نیاز قرار خواهند گرفت.

         در این رابطه  کودکان و نوجوانان در خانه قرآن  در حاشیه مراسم جمع خوانی تحت آموزشهای قرآنی؛ فرهنگی و تفریحی قرار می گیرند .حفظ قصار السور؛ آموزش روخوانی و روانخوانی ؛ آموزش مسائل فرهنگی,اعتقادی وخانواده ؛ نقاشی با الهام از آیات الهی ؛ کاردستی و کارآموزی ؛ داستانهای قرآنی ؛ رنگ آمیزی و نقاشی با استناد به آیات قرآن و مفاهیم خانوادگی از جمله این آموزشهاست که توسط مربیان با تجربه کودکان صورت می گیرد.

 

برنامه ها و مسابقات فرهنگی …..

    در راستای آموزش  و بیان مطالب مورد نیاز خانواده ها ؛  بانوان حاضر در مراسم تحت آموزش مستقیم توسط اساتید مجرب قرار خواهند گرفت.

جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) نیز از جمله برنامه های جانبی مراسم جمع خوانی قرآن کریم است  که همه ساله با اهدای هدایای ویژه به جوانان و برگزاری مسابقات متنوع توام بوده است. 

ایستگاه جبهه مقاومت اسلامی نیز جزو فعالیتهای مراسم جمع خوانی قرآن کریم امسال است .

 امسال نیز این طرح در شعب برون مرزی موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه درکشور ترکیه و نیز با هماهنگی مسئولین صداوسیمای مرکز استان و شعب ترکیه ای موسسه در کشورهایی مثل  هلند,دانمارک و نیز شهر دوسلدورف آلمان بار  به اجرا در می آید.

در پایان متذکر می شود قریب به ۸۰ نفر از کارکنان خدوم صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی , ۱۰۰ نفر از اعضای خدوم و برگزیده موسسه علوم قرآنی یاسین  بعنوان خادم قرآن در کمال خلوص نیت و با شوق و اشتیاق در راستای برگزاری هرچه بهتر این مراسم بزرگ قرآنی در خدمت مراسم قرار دارند.

 

 


پاسخ دهید

دیدگاه شما