بیست و نهمین روز ماه مبارک رمضان و اختتامیه مراسم بزرگ جمع خوانی قرآن کریم در مصلای ارومیه

بسمه تعالی

گزارش عملکرد مراسم بزرگ جمع خوانی  قرآن کریم در مصلای حضرت امام خمینی (ره) بعنوان بزرگترین اجتماع قرآنیان استان:

با درود و صلوات بر ساحت مقدس نبی مکرم اسلام حضرت ختمی مرتبت (ص) و با عرض خضوع و خشوع محضر امام عصر (عج) و عرض سلام محضرحضرت  امام خامنه ای .

 در مراسم بزرگ جمع خوانی قرآن کریم بعنوان بزرگترین اجتماع با شکوه قرآنیان , به لطف خداوند منان مراسم امسال نیز با موفقیت و صلابت بیش از پیش برگزار و مومنان روزه دار در کمال شور و شوق و علاقه روز افزون در این مراسم معنوی و خوان گسترده الهی شرکت نمودند.

      آئین معنوی و خدا پسندانه جمع خوانی قرآن کریم امسال  بسان سالهای گذشته با مشارکت و همکاری صمیمانه تعدادی از دستگاهها و ارگانها  از جمله دفتر نماینده معزز ولی فقیه در استان ؛ صداوسیمای مرکز استان آذربایجان غربی ؛ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛ اداره کل اوقاف و امور خیریه ؛ موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه ؛ مجمع قاریان و حافظان استان؛سازمان دارالقرآن تبلیغات اسلامی ستاد برگزاری مراسم نماز جمعه و یگان حفاظت مصلا  به اجرا در آمد.

   امسال  بطور متوسط روزانه ۳۱۰۰ نفر در  مراسم جمع خوانی قرآن کریم حضور یافتند. حداقل تعداد شرکت کنندگان ۲۰۰۰نفروحداکثر تعداد ۳۹۵۰ نفر بوده است.

      همچنین  در مراسم امسال تا امروز تعداد۲۱۵۲۱ بار توسط شرکت کنندگان مراسم جمع خوانی در مصلا و ۱۶۴۹۹ بار ختم قرآن در قالب طرحهای ثبت نام  ختم قران در حاشیه مراسم  جمع خوانی و نام نویسی از طریق پیامکی ؛ اینستا گرام ؛ تلگرام و سامانه سروش توسط مخاطبین مراسم در داخل و خارج از کشور  جمعا به تعداد ۳۸۰۲۰ بار ختم قرآن صورت گرفته است .

         امسال نیز این طرح  بسان سالهای گذشته با هماهنگی شعب ترکیه ای موسسه یاسین  در کشورهایی مثل ترکیه , هلند ,  دانمارک و برای اولین بار در دو شهر حله و ابو غرق عراق به اجرا در آمد.

      همچنین ۳۱۲ نفر در مسابقات قرانی شامل حفظ و قرائت و نیز مسابقات فرهنگی از خطبه های نماز جمعه ماه مبارک رمضان ارومیه و بیانیه گام دوم رهبر فرزانه انقلاب شرکت نمودند که با اهدای کارت هدیه به ۶۱ نفر برندگان مسابقات قرآنی , ۱۸ نفر برندگان مسابقات فرهنگی , ۵۲ نفر مسابقات کودکان و ۱۴ نفر برندگان قرعه کشی ختمهای قرآن کریم  و ۹۰ نفر برندگان مسابقات روزانه جمعا  به تعداد  ۲۳۵ نفر هدیه نقدیرو غیر نقدی اهدا گردید.

خانه قرآن کودک  نیز کما کان بخش مهمی از مراسم را بخود اختصاص داده بود. در این ایستگاه ۳۰۱ نفر از کودکانی که با والدین خود به مراسم آمده بودند؛ تحت آموزشهای قرآنی , فرهنگی؛ تفریحی و مورد نیاز قرارگرفتند.

.حفظ قصار السور؛ آموزش روخوانی و روانخوانی ؛آموزش ساخت کاردستی , آموزش مسائل فرهنگی,اعتقادی وخانواده با الهام از تعالیم اسلامی و دینی ؛ نقاشی با الهام از آیات الهی ؛ داستانهای قرآنی ؛ رنگ آمیزی و نقاشی با استناد به آیات قرآن و مفاهیم خانوادگی از جمله این آموزشها بود که توسط مربیان با تجربه کودکان صورت گرفت.

طی این مدت تعداد ۲۵۹ نفر از بانوان و ۱۹ نفر از آقایان به غرفه پاسخ به سوالات شرعی مراجعه نموده و راهنمایی لازم داده شده  است.

همچنین در راستای آموزش  و بیان مطالب مورد نیاز خانواده ها ؛  بیش از ۴۰۰۰ نفر از علاقمندان حاضر در مراسم تحت آموزش مستقیم بنیان خانواده ؛ بهداشتی روانی خانواده ؛ سلامت خانواده ؛ مسائل بصیرتی روز و موضوعات مختلف مورد نیاز جوانان توسط اساتید مجرب قرار گرفتند که در نوع خود کم نظیر بوده و با استقبال بسیار زیادی مواجه گردید.

اساتید ؛ علما و صاحب نظران استانی بخصوص جوان  در حوزه  مطالب همان جزء  ؛  مطالب قرآنی و مذهبی و مسائل بصیرتی و  نیاز روز جامعه اعم از اعتقادی؛ فرهنگی و تحکیم بنیان خانواده و مسائل مورد نیاز جامعه  سخنرانی داشتند.

توزیع سوالات روزانه متشکل از موضوعات مذهبی ؛ قرآنی ؛ اجتماعی ؛ سیاسی؛ خانواده  و بصیرتی روز کشور و جهان در قالب سوال و اهدای هدایای نقدی از برنامه های دیگری بود که به منظور ارتقای سطح معلومات فرهنگی و قرآنی شرکت کنندگان ؛ از دیگر برنامه های فرهنگی مراسم جمع خوانی بود.

مراسم جمع خوانی امسال نیز با سالگرد ارتحال بنیان گزار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و جشن میلاد امام حسن مجتبی (ع) توام بود که  مراسم ویژه ای در این ایام درمحل جمع خوانی برگزار گردید .

از نکات برجسته مراسم امسال نیز بسان سالیان گذشته  ؛ حاجت روا شدن  و شفای تعدادی از نیازمندان به دعای مومنین بود که مانند سالیان گذشته از این خوان گسترده الهی بهره مند شدند.همچنین آزادی دو نفر از زندانیان غیر عمد با همکاری ستاد دیه استان نیز از دیگر اقدامات انجام شده توسط مراسم جمع خوانی قرآن کریم بود.

در پایان از حضور خالصانه نماینده معزز ولی فقیه در استان و امام جمعه محترم ارومیه در مراسم که مایه دلگرمی خادمان قرآن بود که با وجود همه کاستی ها و نواقص و ناملایمتی ها از اولین روز ماه مبارک رمضان در صفوف مراسم حاضر شده و  فرزندان و خواهران و برادران خادم  در صداوسیما و موسسه یاسین را مورد تفقد قرار داده  و نمادی از صفوف وحدت آفرین اخوت یاران قرآنی را به نمایش گذاشتند صمیمانه تشکر  مینماید.

همچنین از همه زحمات خادمین در صدا و سیمای مرکز آذربایجان غربی و نیز خادمین موسسه علوم قرآنی یاسین ارومیه که الحق و الانصاف از ماهها قبل ازمراسم مشغول ترتیب دادن این مراسم با صفای معنوی بودند  و چه از نظر مالی و چه از نظر حضور فیزیکی در خدمت این محفل نورانی بودند ؛ خاضعانه و صمیمانه تشکر نموده و همچنین از طرف خادمین موسسه یاسین نیز از برادران و خواهران بسیار ارزشمندمان در مرکز صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی بالاخص مدیر کل خدوم و ولایتمدار جناب مهندس مجرد , جناب آقای خوش دلی ؛ جناب مهندس فتاح , جناب آقای سخی نیا و کلیه خادمان مرکز که با تلاشهای مخلصانه دوشادوش برادران و خواهران خود در موسسه یاسین زحمات سختی را برای برپایی این مراسم بزرگ معنوی متحمل شدند صمیمانه تشکر, طلب حلالیت و التماس دعا داریم.

زحمات ستاد برگزاری نماز جمعه ارومیه و یگان حفاظت مصلای امام خمینی (ره) نیز قطعا نزد حی متعال ماجور و محفوظ خواهد بود.

و آخر دعوانا عجل اللهم فی فرج مولانا صاحب العصر و الزمان 

 


پاسخ دهید

دیدگاه شما